Przygotowania i udział w mistrzostwach świata i Europy w sportach nieobjętych programem igrzysk paraolimpijskich i igrzysk głuchych 2019

W 2019 Związek pozyskał ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej kwotę 70 000,00 zł na realizację programu "Przygotowania i udział w mistrzostwach świata i Europy w sportach nieobjętych programem igrzysk paraolimpijskich i igrzysk głuchych".

W strzelectwie pneumatycznym osób niewidomych i słabowidzących zawodnicy posługują się profesjonalną bronią śrutową – wiatrówkami wyposażonymi w specjalistyczny, zaawansowany technologicznie system celowniczy Viass Pro. Tak skonstruowany system optyczno – celowniczy zamienia światło na dźwięk, wywołując emisję określonych sygnałów dźwiękowych. Posługiwanie się taką bronią nakazuje organizatorowi rozgrywania zawodów na przystosowanych do tego obiektach lub strzelnicach sportowych.

Trener Kadry jest odpowiedzialny za opracowanie założeń treningowych i organizację szkolenia centralnego. Planuje bezpośrednie obciążenia treningowe na dany rok startowy, uwzględniając proporcje między przygotowaniem ogólnym - ukierunkowanym a specjalistycznym z uwzględnieniem intensywności i indywidualizacji planów szkoleniowych.

Plany szkoleniowe na 2019 rok zakładają ujęcie 10 zawodników, którzy przejdą pełny cykl szkoleniowy. Planowane indywidualne obciążenia zawodników objętych szkoleniem centralnym jest uzależnione zarówno od możliwości fizycznych jak również od dostępu do szkolenia podstawowego w klubach macierzystych. Możliwości intensywnego szkolenia centralnego są ograniczone zarówno od środków finansowych jak również spowodowane tym, że znaczna część zawodników pracuje zawodowo oraz ich schorzenia wymagają przy przemieszczaniu się dodatkowej opieki przewodników. Dlatego decydującą role odgrywa szkolenie zawodników w klubach macierzystych.

W roku 2019 planowana jest organizacja trzech tygodniowych zgrupowań strzeleckich, które będą głównym źródłem informacji o aktualnym stanie formy zawodnika jak również jego postępach oraz realizacji zakładanego indywidualnego planu treningowego. Na przestrzeni roku zawodnicy kadry będą również startować w zawodach na arenie krajowej gdzie niewątpliwie będą czołowymi zawodnikami na imprezach rangi Mistrzostw Polski, Pucharu Polski i Drużynowych Mistrzostw Polski. Poza zdobyciem miejsc medalowych celem będzie osiągnięcie rekordów życiowych w poszczególnych kategoriach startowych.

Kadra strzelecka niewidomych i słabowidzących objęta programem:

Lp. Nazwisko Imię Rok urodzenia Płeć Nazwa klubu Miejscowość Woj.
1. Moskal Barbara 1994 K Podkarpacie Przemyśl Przemyśl Podkarpackie
2. Barszczewski Eugeniusz 1945 M Warmia i Mazury Olsztyn Olsztyn Warmińsko-Mazurskie
3. Ciupińska Maria 1966 K Sudety Kłodzko Kłodzko Dolnośląskie
4. Kawka Ryszard 1955 M Podkarpacie Przemyśl Przemyśl Podkarpackie
5. Kłos Grzegorz 1973 M Łuczniczka Bydgoszcz Bydgoszcz Kujawsko-Pomorskie
6. Orzechowska Katarzyna 1993 K Warmia i Mazury Olsztyn Olsztyn Warmińsko-Mazurskie
7. Ruszkiewicz Krzysztof 1983 M Warmia i Mazury Olsztyn Olsztyn Warmińsko-Mazurskie
8. Staszewski Piotr 1965 M Warmia i Mazury Olsztyn Olsztyn Warmińsko-Mazurskie
9. Stelmaszczyk Alicja 1975 K Cross Opole Opole Opolskie
10. Zarzecka Wioleta 1975 K BKS LOK Bytom Bytom Śląskie

 

 

Harmonogram startów:

1. Puchar Świata w strzelectwie osób niepełnosprawnych, Hanower (Niemcy) 1-13.05.2019

2. Puchar Świata w strzelectwie osób niepełnosprawnych, Osijek (Chorwacja) 21-31.07.2019

3. Zgrupowanie kadry strzeleckiej, Dadaj (Polska) 15-24.09.2019

4. Zgrupowanie kadry strzeleckiej, Dadaj (Polska) 29.09-08.10.2019

5. Mistrzostwa Świata w strzelectwie, Sydney (Australia) 09-19.10.2019