HISTORIA OSIĄGNIĘĆ do roku 2019
Wedle dostępnych na stronie IBSA archiwalnych wyników, rywalizacja krajowa w Polsce rozszerzyła się na arenę międzynarodową w 2011 roku, kiedy to reprezentanci Polski wzięli udział w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w słowackiej Nitrze. W tej imprezie rywalizowało 6 Polaków, z których najlepszą była Aleksandra JANCZEK (z asystentem Krzysztofem KACZAŁKO), która w konkurencji karabin pneumatyczny 3 postawy zwyciężyła z wynikiem 1295 punktów (1192 w kwalifikacjach + 103,0 w finale), ponadto zajmowała dwukrotnie 4 miejsce w konkurencjach karabin pneumatyczny leżąc oraz stojąc. Kolejną istotną imprezą były zorganizowane w 2015 roku w Dadaju Mistrzostwa Europy oraz w 2016 roku w Olsztynie Mistrzostwa Świata, podczas których największe sukcesy odnosili Wioletta ZARZECKA (Morena Iława), Barbara RUP (Podkarpacie Przemyśl) Krzysztof RUSZKIEWICZ (OKS WiM Olsztyn) oraz Jerzy Załomski (Pionek Bielsko-Biała).
Sama szansa przygotowania tych imprez stanowiła ważny punkt w rozwoju strzelectwa osób z dysfunkcją wzroku w Polsce, wpływając pozytywnie na popularność tej dyscypliny oraz doprowadzając do jej poziomu jaki mamy obecnie. W 2017 roku strzelectwo osób z niewidomych i słabowidzących ponownie wróciło pod skrzydła IPC, które w tym czasie wyodrębniło strzelectwo do osobnej organizacji – WSPS (World Shooting Para Sport – Światowe Para Strzelectwo Sportowe), dzięki czemu już w 2018 roku odbył się pierwszy (z udziałem strzelców z dysfunkcja wzroku) Puchar Świata WSPS we Francji (Chateauroux), a w 2019 roku pierwsze (również, dla strzelców z dysfunkcją wzroku) Mistrzostwa Świata WSPS. Największym osiągnięciem z tego okresu były:
Zdecydowana większość tych osiągnięć to wytężona praca wspomnianego wcześniej pioniera tej dyscypliny w Polsce – Wiesława Skalskiego, a także suma wiedzy przekazanej przez szkoleniowców wspierających szkolenie krajowe – Adama Kalety, Dariusza Mendrzejewskiego, Zbigniewa Sebzdy i innych.
Opracowanie
Adam Dobosz
PARTNERZY: