HISTORIA OSIĄGNIĘĆ do roku 2019

Wedle dostępnych na stronie IBSA archiwalnych wyników, rywalizacja krajowa w Polsce rozszerzyła się na arenę międzynarodową w 2011 roku, kiedy to reprezentanci Polski wzięli udział w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w słowackiej Nitrze. W tej imprezie rywalizowało 6 Polaków, z których najlepszą była Aleksandra JANCZEK (z asystentem Krzysztofem KACZAŁKO), która w konkurencji karabin pneumatyczny 3 postawy zwyciężyła z wynikiem 1295 punktów (1192 w kwalifikacjach + 103,0 w finale), ponadto zajmowała dwukrotnie 4 miejsce w konkurencjach karabin pneumatyczny leżąc oraz stojąc. Kolejną istotną imprezą były zorganizowane w 2015 roku w Dadaju Mistrzostwa Europy oraz w 2016 roku w Olsztynie Mistrzostwa Świata, podczas których największe sukcesy odnosili Wioletta ZARZECKA (Morena Iława), Barbara RUP (Podkarpacie Przemyśl) Krzysztof RUSZKIEWICZ (OKS WiM Olsztyn) oraz Jerzy Załomski (Pionek Bielsko-Biała).

Sama szansa przygotowania tych imprez stanowiła ważny punkt w rozwoju strzelectwa osób z dysfunkcją wzroku w Polsce, wpływając pozytywnie na popularność tej dyscypliny oraz doprowadzając do jej poziomu jaki mamy obecnie. W 2017 roku strzelectwo osób z niewidomych i słabowidzących ponownie wróciło pod skrzydła IPC, które w tym czasie wyodrębniło strzelectwo do osobnej organizacji – WSPS (World Shooting Para Sport – Światowe Para Strzelectwo Sportowe), dzięki czemu już w 2018 roku odbył się pierwszy (z udziałem strzelców z dysfunkcja wzroku) Puchar Świata WSPS we Francji (Chateauroux), a w 2019 roku pierwsze (również, dla strzelców z dysfunkcją wzroku) Mistrzostwa Świata WSPS. Największym osiągnięciem z tego okresu były:

 • Mistrzostwa Świata WSPS w Sydney – Australia (2019)
  • MOSKAL Barbara (Podkarpacie Przemyśl) – złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny stojąc
  • ORZECHOWSKA Katarzyna, RUSZKIEWICZ Krzysztof (oboje OKS WiM Olsztyn), ZARZECKA Wioletta (BKS LOK Bytom) – finaliści
 • Puchar Świata WSPS w Osijeku – Chorwacja (2019)
  • MOSKAL Barbara (Podkarpacie Przemyśl) – złoty medal konkurencji karabin pneumatyczny stojąc
  • ORZECHOWSKA Katarzyna (OKS WiM Olsztyn) – brązowy medal konkurencji karabin pneumatyczny leżąc
  • CIUPIŃSKA-NARWOJSZ Maria (Sudety Kłodzko) – finalistka
 • Pucharu Świata WSPS w Chateauroux – Francja (2018)
  • MOSKAL Barbara (Podkarpacie Przemyśl) – 2x złoty medal – konkurencje karabin pneumatyczny stojąc oraz leżąc
  • RUSZKIEWICZ Krzysztof (OKS WiM Olsztyn) – 2x brązowy medal – konkurencje karabin pneumatyczny stojąc oraz leżąc
  • CIUPIŃSKA-NARWOJSZ Maria (Sudety Kłodzko) oraz Wioletta Zarzecka (BKS LOK Bytom) - finalistki

Zdecydowana większość tych osiągnięć to wytężona praca wspomnianego wcześniej pioniera tej dyscypliny w Polsce – Wiesława Skalskiego, a także suma wiedzy przekazanej przez szkoleniowców wspierających szkolenie krajowe – Adama Kalety, Dariusza Mendrzejewskiego, Zbigniewa Sebzdy i innych.

 

Opracowanie

Adam Dobosz

PARTNERZY:

partnerzy2020