Drukuj

 

 

Final Results

Resultados fin ais

Women's B  Individual Pursuit

Race distance: 3000m

 

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

1000m

2000m

1000-2000

2000-3000

Average

Speed

1

124

TURNHAM Lora

HALL Corrine

B

PLT

GBR

1:11.022

2:18.537

1:07.515

3:27.460

1:08.923

52.058 PR

2

135

FOY Emma

THOMPSON Laura

B

PLT

NZL

1:11.763

2:18.702

1:06.939

3:28.563

1:09.861

51.782

3

123

THORNHILL Sophie

SCOTT Helen

B

PLT

GBR

1:13.703

2:23.558

1:09.855

3:32.609

1:09.051

50.797

4

134

CAMERON Amanda

van KAMPEN Hannah

B

PLT

NZL

1:13.718

2:21.866

1:08.148

3:33.298

1:11.432

50.633

5

129

DUNLEVY Katie George

McCRYSTAL Evelyn

B

PLT

IRL

1:13.822

2:22.321

1:08.499

3:33.471

1:11.150

50.592

6

131

KANUMA Yurie

TANAKA Mai

B

PLT

JPN

1:13.422

2:21.867

1:08.445

3:34.892

1:13.025

50.257

7

107

HOET Griet

MONSIEUR Anneleen

B

PLT

BEL

1:15.602

2:27.795

1:12.193

3:40.770

1:12.975

48.919

8

139

PODKOSCIELNA Iwona

TECLAW Aleksandra

B

 

PLT

POL

1:15.271

2:27.725

1:12.454

3:41.944

1:14.219

48.660

9

102

GALLAGHER Jessica

JANSSEN Madison

B

PLT

AUS

1:12.191

2:26.598

1:14.407

3:45.744

1:19.146

47.841

10

127

CHALKIADAKI Adamantia

MILAKI Argyro

B

 

PLT

GRE

1:15.720

2:30.734

1:15.014

3:46.620

1:15.886

47.656

11

118

BENITEZ GUZMAN Josefa

GOMEZ FRANQUET Beatriu

B

 

PLT

ESP

1:16.630

2:29.896

1:13.266

3:46.984

1:17.088

47.580

12

137

DUZIKOWSKA Anna

MORYTKO Natalia

B

 

PLT

POL

1:18.400

2:32.458

1:14.058

3:48.026

1:15.568

47.363

13

108

FANHANI Marcia

FERREIRA Mariane

B

PLT

BRA

1:21.622

2:44.967

1:23.345

4:10.058

1:25.091

43.189

14

128

KANTZA Paraskevi

VOUTZALI Vasiliki

B

PLT

GRE

1:25.335

2:48.696

1:23.361

4:14.308

1:25.612 (14)

42.468

 

 

Final Results

Resultados fin ais

Women's B 1000m Time Trial

 

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

250m

500m

250-500

750m

500-750

Time

750-1000

Average

Speed

1

123

THORNHILL Sophie

SCOTT Helen

B

 

PLT

GBR

20.326

34.725

14.399

49.787

15.062

1:06.283

16.496

54.312 PR

2

132

KLAASSEN Larissa

DOLMAN Haliegh

B

PLT

NED

20.906

35.540

14.634

50.604

15.064

1:07.059

16.455

53.684

3

102

GALLAGHER Jessica

JANSSEN Madison

B

 

PLT

AUS

21.456

36.500

15.044

51.917

15.417

1:08.171

16.254

52.808

4

135

FOY Emma

THOMPSON Laura

B

PLT

NZL

22.749

38.147

15.398

53.791

15.644

1:10.187

16.396

51.291

5

131

KANUMA Yurie

TANAKA Mai

B

PLT

JPN

22.721

38.431

15.710

54.371

15.940

1:11.075

16.704

50.650

6

134

CAMERON Amanda

van KAMPEN Hannah

B

PLT

NZL

23.153

38.934

15.781

54.854

15.920

1:11.737

16.883

50.183

7

129

DUNLEVY Katie George

McCRYSTAL Evelyn

B

 

PLT

IRL

22.989

39.044

16.055

55.203

16.159

1:12.332

17.129

49.770

8

107

HOET Griet

MONSIEUR Anneleen

B

PLT

BEL

23.884

39.859

15.975

55.816

15.957

1:12.402

16.586

49.722

9

139

PODKOSCIELNA Iwona

TECLAW Aleksandra

B

 

PLT

POL

23.082

39.327

16.245

55.995

16.668

1:13.411

17.416

49.038

10

127

CHALKIADAKI Adamantia

MILAKI Argyro

B

 

PLT

GRE

22.242

38.748

16.506

55.718

16.970

1:13.431

17.713

49.025

11

137

DUZIKOWSKA Anna

MORYTKO Natalia

B

 

PLT

POL

23.694

40.213

16.519

57.146

16.933

1:14.889

17.743

48.071

12

118

BENITEZ GUZMAN Josefa

 

GOMEZ FRANQUET Beatriu

B

 

 

PLT

ESP

23.699

40.620

16.921

57.739

17.119

1:15.382

17.643

47.756

13

108

FANHANI Marcia

FERREIRA Mariane

B

PLT

BRA

25.460

43.376

17.916

1:02.297

18.921

1:22.354

20.057

43.713

14

128

KANTZA Paraskevi

VOUTZALI Vasiliki

B

PLT

GRE

26.762

45.213

18.451

1:04.041

18.828

1:23.748

19.707

42.986

 

 

Final Results

Resultados fin ais

Women's Road Race C4-5

 Race distance: 72km

 

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

Final Time Time Behind

1

206 STOREY Sarah C5 GBR 2:15:42 +0

2

208 HARKOWSKA Anna C5 POL 2:19:11 +3:29

3

205 LANE Crystal C5 GBR 2:21:58 +6:16

4

201 DELGADO Mariela Analia C5 ARG " "

5

207 BRACHTENDORF Kerstin C5 GER " "

6

209 BOSCO Samantha C5 USA 2:22:06 +6:24

7

191 LISNEY Alexandra C4 AUS 2:22:56 +7:14

8

210 SCHUBLE Jennifer C5 USA 2:24:03 +8:21

9

192 POWELL Susan C4 AUS 2:25:50 +10:08

10

199 MORELLI Shawn C4 USA 2:25:53 +10:11

11

194 RUAN Jianping C4 CHN 2:28:54 +13:12

12

198 FISHER Megan C4 USA 2:28:56 +13:14
13 196

NARCISI Jenny

C4 ITA " "
14 195

ALENCON Katell

C4 FRA 2:29:04 +13:22
15

204

JUUL Mari-Liis C5 EST 2:35:02 +19:20
16 193

MOLNAR Marie-Claude

C4 CAN 2:37:49 +22:07
 

202

CLERMONT Nicole C5 CAN DNF  
  203

ZHOU Jufang

C5 CHN DNF  
 

200

COX Kadeena

C4 GBR DNS  

 

 

Results

Resultados

Women's C4-5Time Trial

Race distance: 500m

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

Real

Time

Factor (%)

Factored

Class Time

1 119 COX Kadeena C4 GBR 35.716 WR 96.87 34.598
2 115 ZHOU Jufang C5 CHN 36.004 WR 100.00 36.004
3 112 RUAN Jianping C4 CHN 37.739 96.87 36.557
4 122 STOREY Sarah C5 GBR 37.068 100.00 37.068
5 121 LANE Crystal C5 GBR 37.346 100.00 37.346
6 136 HORAN Katherine C4 NZL 38.970 96.87 37.750
7 146 SCHUBLE Jennifer C5 USA 38.754 100.00 38.754
8 105 POWELL Susan C4 AUS 40.239 96.87 38.979
9 143 FISHER Megan C4 USA 40.819 96.87 39.541
10 141 BOSCO Samantha C5 USA 40.090 100.00 40.090
11 101 DELGADO Mariela Analia C5 ARG 40.222 100.00 40.222
12 104 LISNEY Alexandra C4 AUS 42.143 96.87 40.823
13 138 HARKOWSKA Anna C5 POL 41.094 100.00 41.094
14 130 NARCISI Jenny C4 ITA 46.889 96.87 45.421

 

 

Results and Final Classification

Women's C5  Individual Pursuit

Race distance: 3000m

 
Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

1000m

2000m

1000-2000

Time

2000-3000

Average

Speed

1 122 STOREY Sarah C5 GBR 1:11.825      
2 121 LANE Crystal C5 GBR 1:18.396   OVL  
3 141 BOSCO Samantha C5 USA 1:18.625

2:35.541

1:16.916

3:54.697

1:19.156

46.016
4 138 HARKOWSKA Anna C5 POL 1:19.644

2:36.644

1:17.000

3:54.701

1:18.057

46.015
5 115 ZHOU Jufang C5 CHN        
6 146 SCHUBLE Jennifer C5 USA        
7 101 DELGADO Mariela Analia C5 ARG        
8 125 BRACHTENDORF Kerstin C5 GER        
9 109 CLERMONT Nicole C5 CAN        

 

 

 

Final Results

Resultados fin ais

Women's Time Trial B

Race distance: 30km

 

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

Split 1

at 15km

Final Time

Time

Behind

Average

Speed

1 169

DUNLEVY Katie George

McCRYSTAL Evelyn

B

 

PLT

IRL

19:47.61

38:59.22

19:11.61

+0.00

46.169

2 170

KANUMA Yurie

TANAKA Mai

B

PLT

JPN

20:09.34

39:32.92

19:23.58

+33.70

45.514

3 166

TURNHAM Lora

HALL Corrine

B

PLT

GBR

19:59.92

39:33.81

19:33.89

+34.59

45.496

4 174

FOY Emma 

THOMPSON Laura

B

PLT

NZL

20:07.88

39:45.87

19:37.99

+46.65

45.267

5 176

PODKOSCIELNA Iwona

TECLAW Aleksandra

B

 

PLT

POL

20:19.82

39:54.45

19:34.63

+55.23

45.104

6 177

CHESHIRE Shawn

 

WOODRING Mackenzie

B

 

PLT

USA

21:06.23

41:07.76

20:01.53

+2:08.54

43.764

7 164

WELDON Robbi

LEMIEUX Audrey

B

PLT

CAN

21:05.05

41:38.98

20:33.93

+2:39.76

43.218

8 172

van DEUDEKOM Odette

van DIJK Kim

B

 

PLT

NED

21:53.05

42:04.84

20:11.79

+3:05.62

42.775

9 173

CAMERON Amanda

van KAMPEN Hannah

B

PLT

NZL

21:48.49

42:29.93

20:41.44

+3:30.71

42.354

10 165

BENITEZ GUZMAN Josefa

 

GOMEZ FRANQUET Beatriu

B

 

 

PLT

ESP

21:48.71

42:32.37

20:43.66

+3:33.15

42.314

11 171

KLAASSEN Larissa

DOLMAN Haliegh

B

PLT

NED

21:51.95

42:35.92

20:43.97

+3:36.70

42.255

12 167

CHALKIADAKI Adamantia

MILAKI Argyro

B

 

PLT

GRE

21:57.13

43:03.79

21:06.66

+4:04.57

41.799

13 163

RYAN Shawna

CARON Joanie

B

PLT

CAN

21:57.85

43:04.33

21:06.48

+4:05.11

41.790

14 175

DUZIKOWSKA Anna

MORYTKO Natalia

B

PLT

POL

22:01.35

43:28.31

21:26.96

+4:29.09

41.406

15 161

HOET Griet

MONSIEUR Anneleen

B

PLT

BEL

22:27.47

43:34.20

21:06.73

+4:34.98

41.313

16 162

FANHANI Marcia

FERREIRA Mariane

B

PLT

BRA

24:33.50

48:00.36

23:26.86

+9:01.14

37.495

17 168

KANTZA Paraskevi

VOUTZALI Vasiliki

B

PLT

GRE

26:04.32

50:36.79

24:32.47

+11:37.57

35.564

 

 

Final Results

Resultados finais

Women's Time Trial C5

Race distance: 20km

 

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

Split 1

at 10km

Final Time

Time

Behind

Average

Speed

1 206 STOREY Sarah C5 GBR 13:57.69

27:22.42

13:24.73

+0.00 43.838
2 208 HARKOWSKA Anna C5 POL 14:58.01

28:52.79

13:54.78

+1:30.37 41.551
3 209 BOSCO Samantha C5 USA 14:54.13

29:04.66

14:10.53

+1:42.24 41.269
4 205 LANE Crystal C5 GBR 15:16.29

29:37.23

14:20.94

+2:14.81 40.512
5 210 SCHUBLE Jennifer C5 USA 15:13.64

29:47.36

14:33.72

+2:24.94 40.283
6 201 DELGADO Mariela Analia C5 ARG 15:24.24

29:59.78

14:35.54

+2:37.36 40.005
7 207 BRACHTENDORF Kerstin C5 GER 15:35.39

30:31.46

14:56.07

+3:09.04 39.313
8 202 CLERMONT Nicole C5 CAN 15:30.99

30:32.52

15:01.53

+3:10.10 39.290
9 204 JUUL Mari-Liis C5 EST 16:29.07

32:11.31

15:42.24

+4:48.89 37.280
10 203 ZHOU Jufang C5 CHN       DNS

 

 

Final Results

Resultados fin ais

Women's Road Race B

Race distance: 69km

 

Rank Race  Number Name Sport  Class

NPC

Code

Final Time Time Behind

1

175

PODKOSCIELNA Iwona

TECLAW Aleksandra

B

 PLT

POL

1:58:02

+0

2

169

DUNLEVY Katie George

McCRYSTAL Evelyn

B

PLT

IRL

1:59:01

+59

3

174

FOY Emma

THOMPSON Laura

B

PLT

NZL

1:59:33

+1:31

4

166

TURNHAM Lora

HALL Corrine

B

 PLT

GBR

2:01:16

+3:14

5

164

WELDON Robbi

LEMIEUX Audrey

B

PLT

CAN

"

"

6

167

CHALKIADAKI Adamantia

MILAKI Argyro

B

PLT

GRE

2:02:52

+4:50

7

172

van DEUDEKOM Odette

van DIJK Kim

B

PLT

NED

"

"

8

165

BENITEZ GUZMAN Josefa

GOMEZ FRANQUET Beatriu

B

PLT

ESP

2:06:21

+8:19

9

177

CHESHIRE Shawn

WOODRING Mackenzie

B

PLT

USA

2:07:05

+9:03

10

170

KANUMA Yurie

TANAKA Mai

B

PLT

JPN

2:07:23

+9:21

11

173

CAMERON Amanda

van KAMPEN Hannah

B

PLT

NZL

2:07:41

+9:39

12

163

RYAN Shawna

CARON Joanie

B

PLT

CAN

2:11:40

+13:38

13

175

DUZIKOWSKA Anna

MORYTKO Natalia

B

PLT

POL

2:12:14

+14:12

14

161

HOET Griet

MONSIEUR Anneleen

B

PLT

BEL

2:19:11

+21:09

15

162

FANHANI Marcia

FERREIRA Mariane

B

PLT

BRA

2:29:15

+31:13

16

168

KANTZA Paraskevi

VOUTZALI Vasiliki

B

PLT

GRE

2:43:00

+44:58

 

171

KLAASSEN Larissa

DOLMAN Haliegh

B

PLT

NED

DNF